Beyrut Lezzetleri Çok Sevildi

Şamdan Plus

Ortadoğu'nun Paris'i olarak görülen Beyrut'un birbirinden lezzetli yemeklerine ve mezelerine İstanbullular büyük ilgi göstermeye başladı.

Kozyatağı Hilton’un içinde açılan Al SharQ, Beyrut mutfağının tüm yerel lezzetlerine ev sahipliği yapıyor. 

Türk Mutfağına benzeyen tadıyla kısa zamanda lezzet tutkunlarının vazgeçilmez adresi olan Al SharQ’da, Fellah Köftesi, Lübnan Kısırı, Mutabbal, Falafel ve Pancarlı Humus’u tadanlar bir daha vazgeçemiyor.

Al SharQ, Anadolu yakasının huzurlu ortamında, ağızlarda şenlik yaratan mezeleri, çıtır çıtır lahmacunları, Vişneli köftesi, şiş kebapları ve Karamelli muhallebisiyle her damak tadına cevap veriyor.

Beyrut mutfağının farklı lezzetlerini bulan İstanbullular da mekândan çıkarken hayranlıklarını gizleyemiyorlar. 

Gelen misafirler mutlaka mutfağa geçip Al SharQ’ın executive şefi Rıza Baylan’dan Pancarlı humusun tarifini istiyorlar.

Humusun bilinmeyen faydaları

Humusun çok besleyici ve doğal antidepresan özelliğine sahip olduğunu belirten Al SharQ’ın şefi Baylan, humusun beyaz haşlanmış nohuttan daha iyi olduğunu açıkladı.

Protein açısından oldukça zengin olan humus, serotonin salgılanmasını hızlandırarak kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlar. Bunun nedeni ise içindeki sağlıklı besinler. Paprika ve zeytinyağı mutluluk hormonunu sağlayan bir aminoasidi içermektedir. Nohuttaki lifler ise limon suyu, sarımsak, zeytinyağı, tahin ve kimyonla birleşerek toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.